Peticiju kojom se traži da se krađa kućnih ljubimaca tretira kao posebno krivično delo potpisalo je pola miliona ljudi, a rasprava o ovom predlogu naći će se na dnevnom redu parlamenta Velike Britanije u ponedeljak.
U ovom trenutku u Britaniji, kao i u Srbiji krađa kućnih ljubimaca je krivično delo i tretira se kao da je ukradena pokretna imovina.
Međutim , potpisnici peticije smatraju da je ostati bez ljubimca nije isto kao ostati bez bicikla ili laptopa i zato traže da se krađa ljubimaca klasifikuje kao posebno krivično delo sa minimalnom kaznom zatvora od dve godine.
Među potpisnicima peticije je Gerald McChartny kome je ukraden pas koji mu je sedam godina pomagao da se oporavi od gubitka supruge i on smatra da krađa kućnih ljubimaca ne može biti jednako posmatrana kao krađa drugih materijalnih stvari.
Sa njim se slaže i poslanik britanskog parlamenta i laburista Alex Cunningham i ističe da smatra da zakon mora da uzme u obzir traumatičan efekat koji na ljude ostavlja činjenica da su ostali bez ljubimca.
"Ljudi mogu ukrasti kućnog ljubimca i možda će dobiti novčanu kaznu od 120 funti, umesto da se suoče sa punom snagom zakona. Ono što mi želimo je da zakon prepozna traumu koja je porodici nanesena krađom kućnog ljubimca i da se za takav čin izrekne odgovarajuća kazna “, rekao je Cunningham za SkyNews.
Iako krađa ljubimaca u Srbiji nije redak slučaj, presude za krađu jesu, a jedna takva doneta je pre nekoliko godina u Nišu.
Lizabeta S. (45) iz Niša je presudom Osnovnog suda u Nišu osuđena na zatvorsku kaznu od tri meseca, uslovno na godinu dana jer je ukrala vlasničkog psa Blekija. Srećna okolnost vlasnice ovog psa bila je ta što su krađu zabeležile sigurnosne kamere. Ipak, od momenta kada se krađa dogodila, u junu 2019. godine do presude za ovo delo, vlasnica ukradenog psa je prošla kroz težak period u kome su je kradljivci ucenjivali do sudskog procesa koji je trajao skoro dve godine.
Ukoliko parlament Velike Britanije usvoji predlog da se krađa kućnih ljubimaca tretira kao posebno krivično delo, što su već učinile Francuska i Švajcarska, to bi pozitivno uticalo na proces usvajanja sličnog zakona u drugim zemljama, a sve u cilju, ore svega, prevencije krađe.
Komentari
0
Pošalji komentar
stranica 1 / 1