Na severozapadu Kine je otkrivena nova vrsta praistorijskog džinovskog nosoroga, jednog od najvećih sisara koji je hodao Zemljom, objavili su naučnici.
Nosorog "paraceratherium linxiaense" je živeo pre otprilike 26,5 miliona godina i bio je težak 21 tonu, kao četiri velika afrička slona, prenosi Tanjug Bi-Bi-Si.
Mogao je da dosegne visinu od sedam metara, što ga čini višim od žirafe.
Takvi zaključci su doneti na temelju fosila otkrivenih u severnoj kineskoj provinciji Gansu.
U studiji objavljenoj juče u časopisu "Communications Biology", istraživači navode da je analizom fosila, pronađenih 2015. godine, zaključeno kako oni pripadaju novoj vrsti, drugačijoj od dosad poznatih džinovskih nosoroga.
Potpuno očuvana lobanja i čeljust pokazuju sličnost sa današnjim tapirima, zaključak je istraživanja koje je predvodio Deng Tao sa paleontološkog instituta u Pekingu.
Nova vrsta srodna je divovskim nosorozima koji su nekada živeli u Pakistanu, što sugeriše da su se kretali širom centralne Azije.
Nosorozi su slobodno putovali između severozapada Kine i indijsko-pakistanskog potkontinenta, što znači da je Tibetanska visoravan tada imala nizinska područja, smatraju naučnici.
"Tropski uslovi omogućili su džinovskom nosorogu da se vraća severno u centralnu Aziju, što implicira da Tibet još nije bio visoravan velike visine", saopštio je Deng.
Foto: Pixabay
Komentari
0
Pošalji komentar
stranica 1 / 1