I bi svetlost: Stanovnici Murmanska posle 40 dana dočekali izlazak Sunca

Jedanaesti januar je stanovnicima ruskog grada Murmansk poput praznika, budući da se baš tog dana nakon 40 dana polarne noći na nebu konačno pojavljuje Sunce.


Život u jednom od najvećih gradova unutar polarnog kruga, Murmansku, bez obzira na ekstremne vremenske uslove i gotovo mrkli mrak, ne prestaje da vri, prenosi RT Balkan. Stanovnici redovno idu na posao ili u školu, obavljaju sve svoje obaveze i druže se na otvorenom. Ne može baš sve stati na 40 dana samo zato što Sunce ne izlazi!

Polarna noć u Murmansku traje 40 dana


"Mi radimo, živimo, mi pola godine Sunce čekamo", stih je poznatog pisca Olega Bundura, koji je rođen u gradu iza polarnog kruga. Iako malo karikirano, ali sasvim blizu realnosti. Za žitelje Murmanska zima je sinonim za mrak i sivilo, ponajviše iz razloga što od početka decembra pa sve do 11. januara oni doslovno ne vide svetlost dana.

U tom periodu se Sunce ne izdiže iznad horizonta i ne sija direktno, a minimalna količina svetlosti koju stanovnici vide javlja se samo u jako kratkom periodu dana. Negde između 11 časova ujutru i 14, 15 časova popodne. I to samo ukoliko je nebo vedro, bez ijednog oblaka.




"Zdravo, Sunce" - u Murmansku se slavi praznik posvećen kraju polarne zime



Kraj polarne noći stanovnici Murmanska obeležavaju 11. januara i taj dan je, iako obdanica traje samo 26 minuta, za njih veoma poseban. Toliko, da postoji i praznik koji se proslavlja, a koji se zove "Zdravo, Sunce! Tada, svi žitelji ovog polarnog grada izlaze na ulice da se vesele i dočekaju Sunce koje im je toliko nedostajalo.

Svakog 11. januara, tradicionalno, narod se penje na uzvišenje koje se zove Sunčani breg i na njemu dočekuje prvi izlazak Sunca iza horizonta. Fotografije i video-snimci koje nastaju su zaista magični i svake godine "oblete" svet. Euforija raste iz minuta u minut, nakon čega se proslava nastavlja ceo dan.




Šta je polarna noć i gde se ovaj fenomen javlja


Polarna noć je prirodni fenomen koji se javlja u regionima koji se nalaze iza polarnog kruga na severnoj hemisferi Zemlje. U tom periodu Sunce uopšte ne izlazi iza horizonta, a napolju većim delom dana vlada mrak. U najsvetlijem delu dana, osećaj je kao u sumrak, dok je ostalo vreme potpuna tama.

Trajanje polarne noći nije svuda isto, a razlikuje se od udaljenosti od Severnog ili Južnog pola. U gradovima koji su raspoređeni po obodu polarnog kruga može trajati samo 24 časa, a što se više bližimo Severnom polu, to ona traje duže. Na samom polu, polarna noć traje čak 179 dana!

Autor : RT Balkan

Komentari

0

Pošalji komentar

stranica 1 / 1

x